Nedlæggelse af viadukt Fruerhøjvej

Nedlæggelse af viadukt Fruerhøjvej

Bygherre: Middelfart Kommune
Entrepriseomfang: 4,5 mio. DKK
Status: Afsluttet 2019

Nedlæggelse af tre-fags viaduktbro Fruerhøjvej over den nedlagte jernbane Odense-Middelfart-Bogense. Som følge af nedlæggelsen er der etableret en ny vejdæmning, hvor den nuværende underførte passage blev sikret opretholdt ved en ny element-betontunnel.

Projektet har givet anledning til regulering af vej- og stiprofiler i lokalområdet, som derved er højnet rent trafiksikkerhedsmæssigt.

Der er lavet nye tilpasninger på støttemure, koordinering med alle ledningsejere, som i forbindelse med projektet har omlagt ledninger, samt etableret nye ledninger og kabler.

Projektet har hovedsageligt været underentreprenører for JORTON og mindre opgaver løbende for egenproduktion.

Hovedmængder:

  • Afgravning og levering af jord ca. 4250 m3
  • Opbrydning og reetablering af veje ca. 2200 m2
  • Levering af præfabrikeret betontunnel 20 x 4 m.
  • Autoværn og rækværk ca. 700 m.
  • Div. mindre betonarbejder, afvandingsarbejder, kantsten, skilte/afmærkning, trappe og beplantning.

Tags

Samarbejdspartnere

Bygherrerådgiver: COWI